W hołdzie Dzieciątku

W godzinach przedpołudniowych ulicami Szczawnicy przeszedł już III Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy cieszyli się, że mogą wędrować pod pełnym słońca błękitnym niebem. Mróz dokuczał tylko trochę, zwłaszcza że atmosferę podgrzewały skoczne melodie kolęd i pastorałek granych i śpiewanych na przemian przez miejscową scholę dziecięcą ks. Grzegorza Gila i kapelę góralską Jaśka Kubika z Krościenka. Młodzież gimnazjalna i licealna zaprezentowała przygotowany przez Halinę Mastalską z Akcji Katolickiej program jasełkowy, najpierw wystawiany na trasie przemarszu, a później w kościele. Diabły, atakując widłami, jak zwykle próbowały przeszkodzić pobożnym wędrowcom i zawrócić ich z drogi, ale te niecne zabiegi udaremniły im zadziorne i dzielne anioły całkiem nieźle posługujące się mieczem.

Oprócz zabawy i śmiechu była też okazja do refleksji i zadumy, a tych dostarczyła scena przed pałacem Heroda, którą z prawdziwym talentem zagrali licealiści Bartek Lelito – Herod i Agnieszka Morawa – Śmierć. Na koniec wsłuchiwano się w słowa Trzech Króli, którzy podczas spotkania z Dzieciątkiem zwracali się do Niego jako do „Króla nad króle” i „Pana wszego świata”. Mędrcy ze wschodu nie patrzyli na Nowonarodzonego jak na małe, bezbronne dziecko, lecz rozpoznali w nim Zbawiciela. Dlatego z najgłębszym szacunkiem i pokorą złożyli Mu hołd należny największemu władcy.

Biorąc dziś udział w Orszaku, który odbywał się pod hasłem „W hołdzie Dzieciątku”, chcieliśmy i my dać publiczny wyraz naszej czci dla Jezusa – Króla i Zbawiciela świata.

Halina Mastalska

Zdjęcia: Danuta Mastalska i Alina Lelito

Designed byNet48.pl