Noworoczne spotkanie POAK

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

 

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?

 

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać.

(ks. Jan Twardowski)


Opłatek wigilijny (z łac. oblatum – "dar ofiarny") jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń. W podtekście tego życzenia jest nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz: oby nam go nie zabrakło (chleba naszego powszedniego...). Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym. Łamanie się opłatkiem nawiązuje więc także do Mszy św., która jest uobecnieniem miłującego swój lud Chrystusa. Podobnie łamanie opłatka i składanie sobie życzeń jest wyrazem naszej jedności i miłości Chrystusa.

 

Spotkanie opłatkowe Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, które odbyło się 11 stycznia stało się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku. Poprzedził go radosny koncert kolęd i pastorałek zatytułowany "Słuchaj, brzmi Aniołów pieśń” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, Grupy wokalnej i solistów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz gościnnie wokalistki Ewy Marty Zachwiei w kościele w Szczawnicy.

Członkowie POAK – dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza – spotkali się na plebanii, gdzie wspólne zebranie rozpoczęło się od wręczenia aktu nadania tytułu z numerem pierwszym Honorowego Członka Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Szczawnicy Księdzu Kanonikowi Franciszkowi Bondkowi. Kolejna część spotkania rozpoczęła się modlitwą zainicjowaną przez Księdza Proboszcza – dr Tomasza Kudronia.

Kolejna część spotkania upłynęła na dzieleniu się opłatkiem, składaniu serdecznych życzeń, wychwalaniu Bożego dzieła wcielenia i stworzenia - gromkim kolędowaniu przy świątecznym stole i przebiegła w miłej atmosferze na rozmowach, dzieleniu się pomysłami dotyczącymi działalności Akcji Katolickiej - wspólnej agapie.

 

„Wiersz staroświecki”

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

By wszystko się nam rozplątało,

Węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy

Porozkręcały jak supełki,

Własne ambicje i urazy

Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

Oby w nas paskudne jędze

Pozamieniały się w owieczki,

A w oczach mądre łzy stanęły

Jak na choince barwnej świeczki.

Niech anioł podrze każdy dramat

Aż do rozdziału ostatniego,

I niech nastraszy każdy smutek,

Tak jak goryla niemądrego.

Aby wątpiący się rozpłakał

Na cud czekając w swej kolejce,

A Matka Boska - cichych, ufnych -

Na zawsze wzięła w swoje ręce.

Ks. Jan Twardowski

 

Dziękujemy wszystkim członkom Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, którzy zechcieli przybyć na to spotkanie.

 

tekst: Elżbieta Ząbkiewicz

zdjęcia: Danuta Mastalska, Elżbieta Ząbkiewicz

Designed byNet48.pl