Wspólne wędrowanie w ósmej edycji "Wytrwale Wzwyż"

Plan wędrówek  "WYTRWALE WZWYŻ"

30.06. Słowacja -  Wiaterny Wierch.

Msza Święta o godz. 730 w szczawnickim kościele. Zbiórka przy dolnej stacji kolejki linowej o godz. 900 Wyjazd na Palenicę, zejście do Leśnicy. Dojazd busem na przełęcz Toporec. Z przełęczy szlakiem na szczyt i zejście do Wielkiego Lipnika, dalej busem do Pienińskiej Chaty w Leśnicy i Pienińską Droga do Szczawnicy.Wycieczka całodniowa.

 
  07.07. NIEDZICA KOŚCIÓŁ – CZORSZTYN.

  Zbiórka w centrum przy wiewiórce odjazd o 815 do Niedzicy. Msza św. w kościele p.w. św. Bartłomieja o 900, następnie oprowadzenie po kościele. Wyjście na Cisówkę, zejście na przystań i przepłynięcie do Czorsztyna. Powrót ok. 1500


  14.07. SŁOWACJA - HALIGOWSKIE SKAŁY.

  Msza św. w szczawnickim kościele o godz.730. Zbiórka przy dolnej stacji kolei linowej o godz. 900, wyjazd na Palenicę i zejście do Leśnicy, dalej szlakiem przez Haligowskie Skały do Haligowiec. Zakończenie przy pieczonej kiełbasce u Pierrego. Powrót busem do Chaty Pieniny. Do Szczawnicy przez Małe Pieniny, lub Pienińską Drogą. Wycieczka ok. 6 godz.

  Wędrówka nie odbyła się  z powodu trudnych warunków pogodowych.

  21.07. ODPUST ŚW. KINGI NA GÓRZE ZAMKOWEJ.

  Spotkanie w centrum przy wiewiórce o 1200, przejazd do Krościenka. Dojście na Górę Zamkową i udział w Mszy Odpustowej o godz. 1500. Zejście tą samą drogą lub wariantem przez Pieninki. Powrót ok. 1800

  Zamek Pieniński wybudował Bolesław Wstydliwy dla żony Kingi w XIII wieku. W niektórych publikacjach podawany był jako przykład obronnej budowli warownej. Pierwsza odpustowa Msza św. pod Górą Zamkową odbyła się w 1921 r.

  Zdjęcia:Elzbieta Zawalska-Czajka

  Wspomnienia uczestniczki wyprawy

  Grupa turystyczna Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej ze Szczawnicy wraz z przewodnikiem PTTK, 21 lipca 2019 r uczestniczyła w kolejnej wędrówce „Wytrwale Wzwyż”w odpustowej Mszy Świętej na Górze Zamkowej ku czci Świętej Kingi, dobrej Pani, która żyła w XIII wieku. Kochała swój lud a oni - ją. Była żoną króla Bolesława Wstydliwego.

  Msza zaczęła się od huku pioruna z Nieba. Podczas całej Mszy Świętej padał rzęsisty deszcz. Wzięło w niej udział ponad 100 osób.

  Każdy przyniósł swoje intencje, by wyprosić łaskę dla osób bliskich sercu , o łaskę zdrowia i pomyślności.

  Siła wiary i nadziei sprawiła, by przyjść i wytrwać podczas wyjątkowej Mszy .

  Nigdy jeszcze nie uczestniczyłam w Eucharystii w tak ekstremalnych warunkach na wysokości 779 metrów n. p. m. To miejsce, zawsze pełne legend i tajemnic nabrało jeszcze większego znaczenia.

  W strugach deszczu, przy grzmocie piorunów pielgrzymi modlili się, śpiewali, przyjmowali Komunię Świętą z radością, przekazywali sobie znak pokoju mokrą od deszczu ręką.

  Msza odprawiana była przy Kapliczce Świętej Kingi.

  Przewodnik PTTK naszej grupy wyjaśnił ,że jest to bezpieczne miejsce w czasie burzy na Górze Zamkowej.

  Elżbieta Zawalska-Czajka

  28.07. RADZIEJOWA – NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU SĄDECKIEGO.

  Msza św. o godz. 730 w szczawnickim kościele. Zbiórka w centrum przy wiewiórce, następnie przejazd do Białej Wody. Wejście na Radziejową od strony doliny potoku Biała Woda. Zejście przez Świniarki na Czarną Wodę. Na szlaku ognisko (dobrze wcześniej zaopatrzyć się w kiełbasę). Powrót busem. Czas trwania ok. 6 godz.04.08. BŁYSZCZ.

Zbiórka i wyjazd do Tylmanowej przy wiewiórce o godz. 945 . Msza św. na Błyszczu (15-letnia tradycja)o godz.1400. 16 września 1972 r. kardynał Karol Wojtyła spotkał się tam z młodzieżą oazową. Zejście do Tylmanowej, powrót do Szczawnicy ok. 183011.08.TURBACZ – NAJWYŻSZY SZCZYT GORCÓW.

  Spotkanie uczestników o godz. 600 przy wiewiórce, następnie przejazd do Nowego Targu– Kowańca. Msza św. o godz.1100 na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem. Zejście do Harklowej na godz. 1700. Powrót do Szczawnicy ok. 1830  18.08. SŁOWACJA - HALIGOWSKIE SKAŁY

  Msza św. w szczawnickim kościele o godz.730. Zbiórka przy dolnej stacji kolei linowej o godz. 900. Wyjazd na Palenicę i zejście do Leśnicy, dalej szlakiem przez Haligowskie Skały do Haligowiec. Zakończenie przy pieczonej kiełbasce u Pierrego. Powrót busem do Chaty Pieniny. Do Szczawnicy przez Małe Pieniny, lub Pienińską Drogą. Wycieczka ok. 6 godz.

  25.08. Jarmuta - ścieżką ks.Jana Kozioła

  Spotkanie przy wiewiórce o 1100Przejazd na ul. Szlachtowską pod Jarmutę. Wyjście ścieżką ks. Kozioła. Ognisko na szlaku. Przejście na Palenicę i zejście do Parku Dolnego na Mszę Świętą o godz. 1600

  Zdjęcia dzięki uprzejmości Stanisława Błażusiaka i córki-Weroniki

  Wycieczka na Jarmutę w ramach VIII sezonu wakacyjnych wędrówek

  „Wytrwale Wzwyż”

  W niedzielę 25 sierpnia Akcja katolicka wspólnie z Pienińskim Oddziałem PTTK w Szczawnicy zorganizowała wycieczkę na Jarmutę nowo powstałą ścieżką im. Ks. Jana Kozioła.

  To już ósmy sezon cieszących się popularnością wakacyjnych cotygodniowych wędrówek po okolicznych szczytach. Każda wycieczka rozpoczyna się wspólną modlitwą za Ojczyznę.

  Grupa turystów przeszła ścieżką im. Ks. Jana Kozioła prowadzącą na Jarmutę, a następnie szlakiem niebieskim dotarła na Palenicę. Trudy wędrówki wynagradzały przepiękne widoki. Po zejściu do Szczawnicy turyści uczestniczyli we Mszy św. w intencji ks. Jana Kozioła w kaplicy w Parku Dolnym. Następnie wraz z pozostałymi wiernymi udali się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na Jego grobie.

  Ksiądz Jan Kozioł był dobrym duchem szczawnickiej parafii. Z oddaniem zajmował się wychowywaniem dzieci i młodzieży. Starał się urozmaicić im codzienne życie organizując konkursy, zawody sportowe oraz liczne pielgrzymki. Troszczył się również o ich życie duchowe, prowadząc w szkołach katechezy. Ksiądz interesował się również pracą rolników. Uczył ich sadzić i pielęgnować ziemniaki, buraki i drzewa owocowe. Spieszył z pomocą w czasie nieszczęść dotykających parafian. Pomagał między innymi przy gaszeniu wielkiego pożaru, który wybuchł na Miedziusiu kilka lat przed II wojną światową.

  Ksiądz zmarł 23 sierpnia 1942 roku. Szczawniczanie mimo upływu lat wciąż o Nim Pamiętają. Niezwykłym sposobem na wyrażenie tej pamięci oraz uczczenie 125 rocznicy Jego urodzin było utworzenie ścieżki na Jarmutę imienia Ks. Kozioła.

  Weronika Błażusiak


  07.09. Hala Łabowska. Msza Święta w intencji kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej księdza Władysława Gurgacza. Przejazd w obie strony busem. Zbiórka przy „wiewiórce” o godz 830. Koszt ok. 25 zł. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy zapraszają poczty sztandarowe.

  „Ksiądz Władysław Gurgacz w latach 1945–1947 był kapelanem w Gorlickim szpitalu a później u sióstr służebniczek w Krynicy (1947–1948). Tu związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

  2 lipca 1949 został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sadem Rejonowym w Krakowie, na wniosek prokuratora wojskowego Henryka Ligęzy13 sierpnia 1949 został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci przez sędziów Władysława Stasicę i Ludwika Kiełtykę. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Zrehabilitowany został 20 lutego 1992.”


  22.09. Sanktuarium Maryjne w Litmanowej (Słowacja).


  29.09. Odpust w Leśnicy .Designed byNet48.pl