Matka Boża Opiekunka Turystów w Pieninach

2013.08.19

Dni 120-lecia PTTK Oddziału w Szczawnicy i Krościenku n/D zupełnie przypadkiem zbiegły się z inicjatywą szczawnickiej Akcji Katolickiej polegającą na poświęceniu figurki Matki Bożej.

Figurkę ponownie umieszczono na półce skalnej w pobliżu Groty Zyblikiewicza na Drodze Pienińskiej. Statuetka Matki Bożej stała w tym miejscu od dawna. Historię jej umieszczenia przytaczano w lokalnej prasie i na portalach internetowych już wielokrotnie.Także wzmiankowano o tym w „Pracach Pienińskich”. W zimie tego roku figurka spadła i potłukła się. Teraz, odrestaurowana i odświeżona wróciła na swoje miejsce. Umieszczeniem figurki zajął się GOPR, a poświęcił ją sam proboszcz parafii szczawnickiej – ksiądz Franciszek Bondek w asyście Aleksandra Majerczaka – prezesa lokalnego oddziału Akcji Katolickiej.

W uroczystym odsłonięciu kapliczki udział wzięli przedstawiciele Pienińskiego Oddziału PTTK, którzy właśnie w tych dniach obchodzą swoje święto oraz zaproszeni przez nich goście, członkowie wspomnianej Akcji Katolickiej, szczawniczanie, licznie zgromadzeni na tę okazję turyści oraz burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

 

Matkę Bożą okrzyknięto Opiekunką Turystów. Wspólnie pomodlono się o to, by strzegła wszystkich wędrujących po górach, miłośników Pienin i naszej Szczawnicy.

Autor: Agnieszka Stopka / Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Agnieszka Stopka

 

26 września 2019 roku - 6 lat po uroczystym umieszczeniu i poświęceniu Matki Bożej Opiekunki Turystów na Drodze Pienińskiej, członkowie POAK w Szczawnicy postanowili uporządkować miejsce, na którym umieszczono figurkę, ponieważ stała się niewidoczna dla turystów. Bujna roślinność zasłoniła figurkę. Po wycięciu krzaków Opiekunka Turystów patrząc na panoramę tego zakątka czuwa nad wędrującymi po górach i spacerującymi miłośnikami Pienin.

Elżbieta Ząbkiewicz

zdjęcia: Aleksander Majerczak

Designed byNet48.pl