Narodowe Święto Niepodległości w Szczawnicy

W sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas Narodowego Święta Niepodległości, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej włączając się w uroczystości zorganizowane na starym placu kościelnym, przy pomniku, oddał hołd wszystkim, którzy walczyli za Ojczyznę.

Przedstawiciele POAK złożyli wiązankę pod Pomnikiem Poległych i po montażu słowno–muzycznym wykonanym przez uczniów pod kierownictwem pani Ewy Walkowskiej, odczytaniu Apelu Poległych przez członków szczawnickiego oddziału Związku Podhalan wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą udali się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795–1918).

Dzień 11 listopada ustanowiony uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Ta uroczysta rocznica skłania do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były długo dławione.

Elżbieta Ząbkiewicz

Zdjęcia :Stanisław Błażusiak


Designed byNet48.pl