wytrwale wzwyż

Wyprawa na Halę Łabowską

8 września 2018 r. Akcja Katolicka wspólnie z PTTK zorganizowały wyprawę szlakiem turystycznym Jaworki -Rozdziele - Obidza, Łomnica-Zdrój - Groń (822 m n.p.m), - Hala Skotarki (970 .n.p.m) na Halę Łabowską (1061 m n.p.m).

Trasa była dla wymagających, szczególnie szlakiem niebieskim, gdzie było ostre nachylenie zbocza na długiej, jak się wydawało, trasie i ... 77 zakrętów po kamienistym podłożu.

Na Hali odbyło się uroczyste Spotkanie Gurgaczowskie i msza w intencji pamięci Żołnierzy Wyklętych, a szczególnie ich Kapelana Polski Podziemnej Armii Niepodległościowej - ks. Władysława Gurgacza, (1914 – 1949). To była niezwykła postać. Kult niezłomnego księdza Gurgacza trwa po dzień dzisiejszy.

Został rozstrzelany przez władze komunistyczne po wojnie. Miał 35 lat. Pierwsza msza w jego intencji odbyła się w 1996 roku w wolnej Polsce i odtąd msze są odprawiane co roku.

Hala na ten czas przybiera barwy biało-czerwone . Są sztandary, chorągwie polskie, chwile skupienia i zadumy nad Polską.

Uroczystość tego dnia rozpoczęła się od spektaklu słowno - muzycznego, ale nie było nas wtedy, bo byliśmy jeszcze na szlaku. Gdy zmęczeni dotarliśmy do celu, akurat rozpoczęła się msza. To tak, jakby czekali na nas.

W uroczystości uczestniczyło ponad tysiąc osób. Ołtarz ofiarowany od Nadleśnictwa Piwniczna, ławki i droga - Nadleśnictwa Nowojowa. Byli zaproszeni samorządowcy, parlamentarzyści, krewni ks. Gurgacza, dziennikarze mediów katolickich. Zauważyłam przedstawicieli z Gazety Krakowskiej, Solidarność - Kraków, Kluby Gazety Polskiej, i innych.

Wśród młodzieżowych organizacji licznie reprezentowany był Związek Harcerstwa Polskiego, Grupy Rekonstrukcyjno - Historyczne , Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Barcic, młodzież szkolna indywidualnie i grupowo. „Stąd rozpościera się pamięć o tych, którzy poświęcili wszystko dla Polski" - mówił w zeszłym roku poseł Antoni Maciarewicz.

„Europa należy do Chrystusa. Jeśli nie chcemy za wcześnie umierać, wróćmy do t r a d y c j i chrześcijańskiej" - mówił tego dnia w homilii bp Jan Szkodoń. z diecezji krakowskiej.

Zebrani modlili się między innymi - za wierność Bogu i wzrost wiary w narodzie, za młodzież polską - by strzegła wolności katolickiej i Polski, za wrogów, którzy prześladują - aby doznali olśnienia i naprawiali krzywdy, za dobro, które zawsze zwycięża. Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym księdza Gurgacza. To było wydarzenie pełne zadumy nad Polską, pełnym wzruszeń i umocnienia w duchu świętym.

Po spotkaniu można było pożywić się gorącą, żołnierską grochówką przygotowaną specjalnie na tą okazję dla uczestników.

Można było też kupić książkę - „Władysław Gurgacz Jezuita Wyklęty", otrzymać pieczęć turystyczną z okazji tego wyjątkowego spotkania.

W Szczawnicy byliśmy dopiero o godzinie 20.00. Zmęczeni wysiłkiem i drogą, ale zadowoleni. W grupie można dużo zwiedzić i doznać otworzenia się na zaskoczenie Boże, z wyprawy w góry wracać bezpiecznie i z nowym umocnieniem ducha i ciała.

Zapraszamy na wędrówki młodzież, dorosłych w następnym roku.

Elżbieta Zawalska-Czajka

Wędrówki

Więcej…

„Wytrwale Wzwyż” z sierpnia 2018 „Z Doliny Grajcarka"

Jak co roku w niedzielę w okresie letnim , razem Akcja Katolicka i PTTK w Szczawnicy organizują wędrówki po górach - "Wytrwale Wzwyż". Osoby aktywnie wypoczywające mogą, w grupie z przewodnikiem, zapuścić się dalej, wyżej .

Więcej…

VII EDYCJA WYPRAW WYTRWALE WZWYŻ 2018

LUBISZ PIESZE WĘDRÓWKI?

To SPOSÓB NA UDANE WAKACJE

W roku 2018 podczas miesięcy wakacyjnych odbywać się będzie VII edycja wypraw w najpiękniejsze miejsca Pienin, Beskidu Sądeckiego, Gorców i Słowacji pod hasłem:

WYTRWALE WZWYŻ

W tym szczególnym roku - w którym obchodzona jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę będziemy wędrować po szlakach upamiętniających wydarzenia związane z tą datą.

Podczas wędrówek zadbamy o uczestnictwo we mszy świętej.

Najmłodsi uczestnicy będą mogli brać udział w konkursach z nagrodami.

W górach towarzyszyć nam będzie doświadczony przewodnik z Pienińskiego Oddziału PTTK, który poprowadzi często nowymi przejściami.


Podajemy WSTĘPNY HARMONOGRAM wycieczek. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian ( biorą pod uwagę kaprysy aury). Aktualne i szczegółowe informacje będą podawane na bieżąco na stronie www.akszczawnica.plwww.pttkszczawnica.pl, na afiszach w gablocie przy kościele i w ogłoszeniach parafialnych.

WYTRWALE WZWYŻ 2018

1. 01.07. WIATERNY WIERCH (Słowacja). Rozpoczynamy Mszą Świętą w szczawnickim kościele o godz. 730. Wejście na Wiaterny Wierch z Przełęczy Toporeckiej. Zejście do Wielkiego Lipnika. Powrót do Szczawnicy 1800-1900.


 

 

 

 

 

Wietrzny Wierch, Wiaterny Wierch (słow. Veterný Vrch, 1111 m) – szczyt na Słowacji w grani głównej Magury Spiskiej

 

 

 

 

 

 

Przełęcz Toporeckie Sedlo                                                                   Wielki Lipnik

Wiaterny Wierch

2. 08.07. PRZEHYBA. Zbiórka przed DT „HALKA” o godz 900. Wejście na szlak w Szlachtowej. Zejście z Przehyby przez Krzemieniny. Msza św. w kaplicy na Sewerynówce o godz.1700. Po Mszy św. odsłonięcie tablicy o Żołnierzach Niezłomnych z udziałem dr Dawida Golika z IPN-u .O godz.1900 projekcja filmu "Gurgacz Kapelan Wyklętych" w Dworku Gościnnym.

 

 

 

 

 

Przehyba

 

 

 

 

 

 

Krzemieniny                                            Sewerynówka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 15.07. Muszyna, Tylicz – ostatnie punkty dowodzenia Konfederacji Barskiej.

Msza św. w szczawnickim kościele o godz.730.

Po Mszy św. Wyjazd od D.H. „Halka” na Białą Wodę.

Wejście na Obidzę.

Dalej busem Doliną Popradu.

Muszynka – okopy Konfederacji Barskiej.

Tylicz – Golgota-patriotyczna Droga Krzyżowa.

Muszyna Ogrody Biblijne.

Powrót na Obidzę do Białej Wody i Szczawnicy około godz 1900.

Zapisy na nr telefonu 508392 800.

Ilość miejsc ograniczona pojemnością busa.

Szacunkowy koszt ok. 25 zł.

4. 22.07.Odpust Świętej Kingi na Górze Zamkowej – Trzy Korony. Zbiórka przed DH „Halka”o godz.1000.Msza św. o godz.1500. Zejście do Krościenka, powrót autobusem.


5. 29.07. Lubań. Msza Święta w szczawnickim kościele o godz.730. Po mszy wyjazd spod DT "Halka" na Snozkę.Wyjście na Lubań. Z Lubania przejście do Tylmanowej- rzeki- obejrzenie umocnień z I wojny światowej. Powrót busem ok. godz.1800


6. 05.08. Litmanowa - wyprawa do Sanktuarium Maryjnego.Włączamy się w mszę słowacką z modlitwą w intencji kapłanów posługujących w szczawnickiej parafii i pochodzących ze Szczawnicy. Zbiórka przed DH „Halka.” Dla wędrowców i rowerzystów o godz. 630. Dla osób, które z różnych względów nie mogą pójść pieszo o godz. 830. Zapisy do 04.08. (piątek) pod nr telefonu:508 392 800


View the embedded image gallery online at:
http://www.akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleria28c90f3f80

7. 12.08. Drewenik Zbiórka przed DW „Halka” o godz.800, dojazd do Lewoczy. Msza św. o godz. 1000 w języku słowackim. Po mszy przejście przez Drevenik do Żehry. Postój w Popradzie i powrót około godz. 18:00.

Uczestnictwo w wyprawie należy zgłaszać do piątku : nr telefonu: 508 392 800


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. 19.08. Reinsborg

9. 26.08. Turbacz

10. 08.09. Hala Łabowska Uroczysta msza pontyfikalna na Hali Łabowskiej w intencji Niezłomnego księdza kapelana Władysława Gurgacza i Żołnierzy Polskiej Armii Niepodległościowej. Rozpoczęcie uroczystości o godz.1020. Zbiórka przed domem handlowym „Halka” o godz. 545.Wyjazd do Jaworek,przejście do Piwnicznej,dojazd do Łomnicy, przejście do Łomnicy Zdr.Hala Łabowska

Zapisy do czwartku 6.09. na nr telefonu:508 392 800


11. 30.09. Odpust w Leśnicy

Kilka migawek z ubiegłorocznych wypraw. Zdjęcia: Aleksander Majerczak

View the embedded image gallery online at:
http://www.akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleriaa7aaa7206d

VI EDYCJA WYPRAW WYTRWALE WZWYŻ

I Ty możesz mieć udane wakacje 2017”

W miesiącach wakacyjnych rusza VI edycja wypraw w bardziej i mniej znane miejsca w Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Gorcach i na Słowacji

Podczas każdej wycieczki przewidziana jest Msza Święta.

Każda wyprawa ma swoje przesłanie, intencję.

Dla uczestników organizatorzy przewidują konkursy z nagrodami o tematyce religijnej i regionalnej, a dla najmłodszych dodatkowe niespodzianki w czasie każdej wyprawy.

W góry wychodzimy z doświadczonymi przewodnikami z Pienińskiego Oddziału PTTK, często nowymi przejściami.

Podajemy WSTĘPNY HARMONOGRAM wycieczek. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian ( biorą pod uwagę np. kaprysy aury). Aktualne i szczegółowe informacje będą podawane na bieżąco na stronie www.akszczawnica.pl, www.pttkszczawnica.pl, na afiszach w gablocie przy kościele i w ogłoszeniach parafialnych.

Zakończenie tegorocznych wypraw, planujemy na pierwszego października w Leśnicy przy ognisku, muzyce z finałowym konkursem i loterią dla wszystkich uczestników WW 2017 Szczawnica

    01.07. (sobota) Litmanowa. Msza Święta w sanktuarium w intencji kapłanów posługujących w szczawnickiej parafii i pochodzących ze Szczawnicy.Zbiórka przed D.H. „Halka.” Dla wędrowców o godz. 745

Dla osób, które z różnych względów nie mogą pójść pieszo o godz.10:00. Msza Święta w Litmanowej o godz.1200

02.07. (niedziela) Zapora, Pieniny Spiskie. Msza św. w szczawnickim kościele o godz. 730. Zbiórka o godz. 830 przed D.H. Halka. W programie zwiedzanie zapory, obejrzenie filmu obrazującego zmiany jakie zaszły w okolicy, wędrówka mało uczęszczanymi szlakami. Powrót ok. godz.1700. Prosimy wziąć dowód tożsamości.

09.07. Wiaterny Wierch. Msza św. w szczawnickim kościele o godz.730. Po mszy zbiórka przy dolnej stacji kolei linowej i przez Małe Pieniny przejście do „Chaty Pieniny” w Leśnicy. Dalej przejazd na przełęcz „Toporeckie Sedlo” z którego wyruszamy na Wiaterny Wierch. Schodzimy do Wielkiego Lipnika. Z Wielkiego Lipnika do Leśnicy.Trasa wymagająca.

Prosimy wziąć dowód tożsamości i walutę euro.

16.07. Turbacz. Zbiórka o godz. 700 przed D.H. „ Halka”. Msza św. na polanie Rusnakowej o godz.1100. Zejście do Harklowej obok pensjonatu Pani Akiko - Japonki mieszkającej w Gorcach. Powrót do Szczawnicy ok. 1800.

23.07. Odpust św. Kingi na Górze Zamkowej – Trzy Korony. Zbiórka przed D.H. „Halka” o godz. 1130. Msza św. o godz. 1500. Zejście do Krościenka. Do Szczawnicy powrót autobusem.

30.07. Wyprawa w Małe Pieniny. Rozpoczęcie wyprawy spod DT „Halka” o godz.900. Msza św. o godz.1500 Powrót do Szczawnicy autobusem.

06.08. Wyprawa do Lewoczy. W programie Msza Święta. Wyjazd sprzed D.H. „Halka” o godz. 830

13.08. Wyprawa do Punktu Oporu „Wietrznica”, Lubań, przełęcz Snozka. Wyjazd sprzed D.H. „Halka” o godz.800

21.08. Dzień Ks. Jana Kozioła. Zbiórka na Placu Dietla o godz. 1100. Dalej Średniak – Bereśnik – Bryjarka (ognisko) – kaplica w Parku Dolnym, w której o godz.1600 odbędzie się Msza Święta w intencji Ks. Jana Kozioła i procesja do Jego grobu na cmentarz.

28.08. Wyprawa do Punktu Oporu „Wietrznica”, Lubań, przełęcz Snozka.

04.09.Wyprawa do Sanktuarium w Litmanowej.

Designed byNet48.pl