wytrwale wzwyż

Wspólne wędrowanie w ósmej edycji "Wytrwale Wzwyż"

Plan wędrówek  "WYTRWALE WZWYŻ"

30.06. Słowacja -  Wiaterny Wierch.

Msza Święta o godz. 730 w szczawnickim kościele. Zbiórka przy dolnej stacji kolejki linowej o godz. 900 Wyjazd na Palenicę, zejście do Leśnicy. Dojazd busem na przełęcz Toporec. Z przełęczy szlakiem na szczyt i zejście do Wielkiego Lipnika, dalej busem do Pienińskiej Chaty w Leśnicy i Pienińską Droga do Szczawnicy.Wycieczka całodniowa.

View the embedded image gallery online at:
http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleriafea1b78919

 
  07.07. NIEDZICA KOŚCIÓŁ – CZORSZTYN.

  Zbiórka w centrum przy wiewiórce odjazd o 815 do Niedzicy. Msza św. w kościele p.w. św. Bartłomieja o 900, następnie oprowadzenie po kościele. Wyjście na Cisówkę, zejście na przystań i przepłynięcie do Czorsztyna. Powrót ok. 1500

  View the embedded image gallery online at:
  http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleria114a0568aa


  14.07. SŁOWACJA - HALIGOWSKIE SKAŁY.

  Msza św. w szczawnickim kościele o godz.730. Zbiórka przy dolnej stacji kolei linowej o godz. 900, wyjazd na Palenicę i zejście do Leśnicy, dalej szlakiem przez Haligowskie Skały do Haligowiec. Zakończenie przy pieczonej kiełbasce u Pierrego. Powrót busem do Chaty Pieniny. Do Szczawnicy przez Małe Pieniny, lub Pienińską Drogą. Wycieczka ok. 6 godz.

  Wędrówka nie odbyła się  z powodu trudnych warunków pogodowych.

  21.07. ODPUST ŚW. KINGI NA GÓRZE ZAMKOWEJ.

  Spotkanie w centrum przy wiewiórce o 1200, przejazd do Krościenka. Dojście na Górę Zamkową i udział w Mszy Odpustowej o godz. 1500. Zejście tą samą drogą lub wariantem przez Pieninki. Powrót ok. 1800

  Zamek Pieniński wybudował Bolesław Wstydliwy dla żony Kingi w XIII wieku. W niektórych publikacjach podawany był jako przykład obronnej budowli warownej. Pierwsza odpustowa Msza św. pod Górą Zamkową odbyła się w 1921 r.

  Zdjęcia:Elzbieta Zawalska-Czajka

  View the embedded image gallery online at:
  http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleria90016be4fe

  Wspomnienia uczestniczki wyprawy

  Grupa turystyczna Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej ze Szczawnicy wraz z przewodnikiem PTTK, 21 lipca 2019 r uczestniczyła w kolejnej wędrówce „Wytrwale Wzwyż”w odpustowej Mszy Świętej na Górze Zamkowej ku czci Świętej Kingi, dobrej Pani, która żyła w XIII wieku. Kochała swój lud a oni - ją. Była żoną króla Bolesława Wstydliwego.

  Msza zaczęła się od huku pioruna z Nieba. Podczas całej Mszy Świętej padał rzęsisty deszcz. Wzięło w niej udział ponad 100 osób.

  Każdy przyniósł swoje intencje, by wyprosić łaskę dla osób bliskich sercu , o łaskę zdrowia i pomyślności.

  Siła wiary i nadziei sprawiła, by przyjść i wytrwać podczas wyjątkowej Mszy .

  Nigdy jeszcze nie uczestniczyłam w Eucharystii w tak ekstremalnych warunkach na wysokości 779 metrów n. p. m. To miejsce, zawsze pełne legend i tajemnic nabrało jeszcze większego znaczenia.

  W strugach deszczu, przy grzmocie piorunów pielgrzymi modlili się, śpiewali, przyjmowali Komunię Świętą z radością, przekazywali sobie znak pokoju mokrą od deszczu ręką.

  Msza odprawiana była przy Kapliczce Świętej Kingi.

  Przewodnik PTTK naszej grupy wyjaśnił ,że jest to bezpieczne miejsce w czasie burzy na Górze Zamkowej.

  Elżbieta Zawalska-Czajka

  28.07. RADZIEJOWA – NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU SĄDECKIEGO.

  Msza św. o godz. 730 w szczawnickim kościele. Zbiórka w centrum przy wiewiórce, następnie przejazd do Białej Wody. Wejście na Radziejową od strony doliny potoku Biała Woda. Zejście przez Świniarki na Czarną Wodę. Na szlaku ognisko (dobrze wcześniej zaopatrzyć się w kiełbasę). Powrót busem. Czas trwania ok. 6 godz.


  View the embedded image gallery online at:
  http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleria2f80bc75c8

04.08. BŁYSZCZ.

Zbiórka i wyjazd do Tylmanowej przy wiewiórce o godz. 945 . Msza św. na Błyszczu (15-letnia tradycja)o godz.1400. 16 września 1972 r. kardynał Karol Wojtyła spotkał się tam z młodzieżą oazową. Zejście do Tylmanowej, powrót do Szczawnicy ok. 1830

View the embedded image gallery online at:
http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleria90ac06637d


11.08.TURBACZ – NAJWYŻSZY SZCZYT GORCÓW.

  Spotkanie uczestników o godz. 600 przy wiewiórce, następnie przejazd do Nowego Targu– Kowańca. Msza św. o godz.1100 na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem. Zejście do Harklowej na godz. 1700. Powrót do Szczawnicy ok. 1830

  View the embedded image gallery online at:
  http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleriaf45ed0f076


  18.08. SŁOWACJA - HALIGOWSKIE SKAŁY

  Msza św. w szczawnickim kościele o godz.730. Zbiórka przy dolnej stacji kolei linowej o godz. 900. Wyjazd na Palenicę i zejście do Leśnicy, dalej szlakiem przez Haligowskie Skały do Haligowiec. Zakończenie przy pieczonej kiełbasce u Pierrego. Powrót busem do Chaty Pieniny. Do Szczawnicy przez Małe Pieniny, lub Pienińską Drogą. Wycieczka ok. 6 godz.

  View the embedded image gallery online at:
  http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleria6cd5896bda

  25.08. Jarmuta - ścieżką ks.Jana Kozioła

  Spotkanie przy wiewiórce o 1100Przejazd na ul. Szlachtowską pod Jarmutę. Wyjście ścieżką ks. Kozioła. Ognisko na szlaku. Przejście na Palenicę i zejście do Parku Dolnego na Mszę Świętą o godz. 1600

  Zdjęcia dzięki uprzejmości Stanisława Błażusiaka i córki-Weroniki

  View the embedded image gallery online at:
  http://akszczawnica.pl/wtrwale-w-zwy#sigProGalleria78aabe5f04

  Wycieczka na Jarmutę w ramach VIII sezonu wakacyjnych wędrówek

  „Wytrwale Wzwyż”

  W niedzielę 25 sierpnia Akcja katolicka wspólnie z Pienińskim Oddziałem PTTK w Szczawnicy zorganizowała wycieczkę na Jarmutę nowo powstałą ścieżką im. Ks. Jana Kozioła.

  To już ósmy sezon cieszących się popularnością wakacyjnych cotygodniowych wędrówek po okolicznych szczytach. Każda wycieczka rozpoczyna się wspólną modlitwą za Ojczyznę.

  Grupa turystów przeszła ścieżką im. Ks. Jana Kozioła prowadzącą na Jarmutę, a następnie szlakiem niebieskim dotarła na Palenicę. Trudy wędrówki wynagradzały przepiękne widoki. Po zejściu do Szczawnicy turyści uczestniczyli we Mszy św. w intencji ks. Jana Kozioła w kaplicy w Parku Dolnym. Następnie wraz z pozostałymi wiernymi udali się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na Jego grobie.

  Ksiądz Jan Kozioł był dobrym duchem szczawnickiej parafii. Z oddaniem zajmował się wychowywaniem dzieci i młodzieży. Starał się urozmaicić im codzienne życie organizując konkursy, zawody sportowe oraz liczne pielgrzymki. Troszczył się również o ich życie duchowe, prowadząc w szkołach katechezy. Ksiądz interesował się również pracą rolników. Uczył ich sadzić i pielęgnować ziemniaki, buraki i drzewa owocowe. Spieszył z pomocą w czasie nieszczęść dotykających parafian. Pomagał między innymi przy gaszeniu wielkiego pożaru, który wybuchł na Miedziusiu kilka lat przed II wojną światową.

  Ksiądz zmarł 23 sierpnia 1942 roku. Szczawniczanie mimo upływu lat wciąż o Nim Pamiętają. Niezwykłym sposobem na wyrażenie tej pamięci oraz uczczenie 125 rocznicy Jego urodzin było utworzenie ścieżki na Jarmutę imienia Ks. Kozioła.

  Weronika Błażusiak


  07.09. Hala Łabowska. Msza Święta w intencji kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej księdza Władysława Gurgacza. Przejazd w obie strony busem. Zbiórka przy „wiewiórce” o godz 830. Koszt ok. 25 zł. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy zapraszają poczty sztandarowe.

  „Ksiądz Władysław Gurgacz w latach 1945–1947 był kapelanem w Gorlickim szpitalu a później u sióstr służebniczek w Krynicy (1947–1948). Tu związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

  2 lipca 1949 został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sadem Rejonowym w Krakowie, na wniosek prokuratora wojskowego Henryka Ligęzy13 sierpnia 1949 został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci przez sędziów Władysława Stasicę i Ludwika Kiełtykę. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Zrehabilitowany został 20 lutego 1992.”


  22.09. Sanktuarium Maryjne w Litmanowej (Słowacja).


  29.09. Odpust w Leśnicy .ÓSMA EDYCJA „WYTRWALE WZWYŻ” SPOSÓB NA UDANE WAKACJE

Po raz ósmy szczawnicki oddział POAK oraz pieniński oddział PTTK zapraszają na wspólne wędrowanie z doświadczonym przewodnikiem w każdą niedzielę od 30 czerwca do 25 sierpnia 2019 roku.

Każdą wyprawę cechować będą niecodzienne trasy, konkursy o tematyce regionalnej i religijnej z nagrodami, niespodzianki dla najmłodszych, wspólne ognisko.

Wędrować będziemy w Gorcach, Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Magurze Spiskiej.

Grupy 2-6 osobowe będą spełniać warunki do uczestnictwa w konkursie oddziału szczawnickiego PTTK „Rajd na raty 2019”.

Przed lub w trakcie każdej wycieczki przewidziana jest Msza Święta.

Zapraszamy wszystkich chętnych, mile widziane całe rodziny.

Uczestnicy pokrywają koszty transportu indywidualnie.


Zapisy do piątku każdego tygodnia PTTK 18 262 22 95, POAK 508 392 800 lub w czasie zbiórki w miarę wolnych miejsc.

Wyprawa na Halę Łabowską

8 września 2018 r. Akcja Katolicka wspólnie z PTTK zorganizowały wyprawę szlakiem turystycznym Jaworki -Rozdziele - Obidza, Łomnica-Zdrój - Groń (822 m n.p.m), - Hala Skotarki (970 .n.p.m) na Halę Łabowską (1061 m n.p.m).

Trasa była dla wymagających, szczególnie szlakiem niebieskim, gdzie było ostre nachylenie zbocza na długiej, jak się wydawało, trasie i ... 77 zakrętów po kamienistym podłożu.

Na Hali odbyło się uroczyste Spotkanie Gurgaczowskie i msza w intencji pamięci Żołnierzy Wyklętych, a szczególnie ich Kapelana Polski Podziemnej Armii Niepodległościowej - ks. Władysława Gurgacza, (1914 – 1949). To była niezwykła postać. Kult niezłomnego księdza Gurgacza trwa po dzień dzisiejszy.

Został rozstrzelany przez władze komunistyczne po wojnie. Miał 35 lat. Pierwsza msza w jego intencji odbyła się w 1996 roku w wolnej Polsce i odtąd msze są odprawiane co roku.

Hala na ten czas przybiera barwy biało-czerwone . Są sztandary, chorągwie polskie, chwile skupienia i zadumy nad Polską.

Uroczystość tego dnia rozpoczęła się od spektaklu słowno - muzycznego, ale nie było nas wtedy, bo byliśmy jeszcze na szlaku. Gdy zmęczeni dotarliśmy do celu, akurat rozpoczęła się msza. To tak, jakby czekali na nas.

W uroczystości uczestniczyło ponad tysiąc osób. Ołtarz ofiarowany od Nadleśnictwa Piwniczna, ławki i droga - Nadleśnictwa Nowojowa. Byli zaproszeni samorządowcy, parlamentarzyści, krewni ks. Gurgacza, dziennikarze mediów katolickich. Zauważyłam przedstawicieli z Gazety Krakowskiej, Solidarność - Kraków, Kluby Gazety Polskiej, i innych.

Wśród młodzieżowych organizacji licznie reprezentowany był Związek Harcerstwa Polskiego, Grupy Rekonstrukcyjno - Historyczne , Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Barcic, młodzież szkolna indywidualnie i grupowo. „Stąd rozpościera się pamięć o tych, którzy poświęcili wszystko dla Polski" - mówił w zeszłym roku poseł Antoni Maciarewicz.

„Europa należy do Chrystusa. Jeśli nie chcemy za wcześnie umierać, wróćmy do t r a d y c j i chrześcijańskiej" - mówił tego dnia w homilii bp Jan Szkodoń. z diecezji krakowskiej.

Zebrani modlili się między innymi - za wierność Bogu i wzrost wiary w narodzie, za młodzież polską - by strzegła wolności katolickiej i Polski, za wrogów, którzy prześladują - aby doznali olśnienia i naprawiali krzywdy, za dobro, które zawsze zwycięża. Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym księdza Gurgacza. To było wydarzenie pełne zadumy nad Polską, pełnym wzruszeń i umocnienia w duchu świętym.

Po spotkaniu można było pożywić się gorącą, żołnierską grochówką przygotowaną specjalnie na tą okazję dla uczestników.

Można było też kupić książkę - „Władysław Gurgacz Jezuita Wyklęty", otrzymać pieczęć turystyczną z okazji tego wyjątkowego spotkania.

W Szczawnicy byliśmy dopiero o godzinie 20.00. Zmęczeni wysiłkiem i drogą, ale zadowoleni. W grupie można dużo zwiedzić i doznać otworzenia się na zaskoczenie Boże, z wyprawy w góry wracać bezpiecznie i z nowym umocnieniem ducha i ciała.

Zapraszamy na wędrówki młodzież, dorosłych w następnym roku.

Elżbieta Zawalska-Czajka

Wędrówki

Więcej…

„Wytrwale Wzwyż” z sierpnia 2018 „Z Doliny Grajcarka"

Jak co roku w niedzielę w okresie letnim , razem Akcja Katolicka i PTTK w Szczawnicy organizują wędrówki po górach - "Wytrwale Wzwyż". Osoby aktywnie wypoczywające mogą, w grupie z przewodnikiem, zapuścić się dalej, wyżej .

Więcej…

Designed byNet48.pl